Të paktën dy të vdekur dhe 100 persona u lënduan, disa prej tyre në mënyrë kritike, të dielën kur një zonë e ulur në tribunë u shemb në një sinagogë. Ajo ishte e mbushur me njerëz dhe ndodhet në një vendbanim hebre në Bregun Perëndimor(zone e okupuar), tha shërbimi i ambulancës Magen David Adom i Izraelit, raporton Reuters.

Incidenti ndodhi në vendbanimin e Givat Zeev, në veri të Jeruzalemit. Një zëdhënës i shërbimit të ndihmës së shpejtë tha se rreth 10 persona pësuan lëndime të rënda.

Një zëdhënës i policisë tha se 650 adhurues ishin në sinagogë në atë kohë, për fillimin e festës hebraike të Shavuot.

Pamjet e sigurisë në Channel 12 treguan një tribunë të mbushur me njerëz duke u shembur dhe njerëzit binin mbi njëri-tjetrin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…