Senati i Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka konfirmuar kandidaturën e diplomates me përvojë Victoria Nuland për postin e Zëvendës Sekretares së Shtetit për Çështjet Politike.

Nuland e cila shërbeu si diplomate e lartë amerikane për Europën, ambasadore e NATO’s dhe zëdhënëse e Departamentit të Shtetit, u nominua për këtë pozitë nga presidenti Joe Biden më 14 shkurt të këtij viti.

Victoria Nuland kishte vizituar Kosovën në kohën sa mbante pozitën e ndihmës-sekretares së shtetit në administratën e Barack Obama.

Sekretari Antony Blinken ka uruar Nuland për pozitën duke vënë theksin te përvoja e saj.Reklamë

Nuland pasi të betohet do të nis shërbimin zyrtarisht në pozitën e tretë më të lartë në Departamentin e Shtetit.

Ajo ka 32 vjet përvojë diplomatike. Nuland ka shërbyer në administratën e pesë presidentëve dhe nëntë sekretarëve të shtetit. Pas përfundimit të mandatit të administratës Obama, Nuland u bë ndër kritikueset më të ashpra të politikave të jashtme të presidentit amerikan Donald Trump, duke përfshirë raportin e tij me Vladimir Putin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…