Ish kryepolici i policisë sekrete në Maqedoni, Zoran Verushevski, aktualisht këshilltar i kryeministrit Zoran Zaev, ka folur për rolin e tij në “rrugëtimin” e bombave nga DSK-ja deri në LSDM.

Si dëshmitar në rastin “Target Kalaja” ai tha se dokumentacioni (siç i quante gjatë tërë kohës “incizimet bomba”), nga fishkëlluesit Xvonko Kostovski dhe Gjorgji Llazarevski kanë përfunduar në LSDM e jo në emër dhe mbiemër të tij.

Me tërë dokumentacionin, sipas Verushevskit, kanë disponuar kryetarët partiakë, respektivisht ata kanë sjellur veprime strategjike se si të shkohet më tutje. Qasje fillimisht ka pasur Branko Cërvekovski, në kohënkur ka qenë kryetar i LSDM-së, e më pas Zoran Zaev, transmeton Gazeta Lajm.

Verushevski si njeri kompetent për sferën e sigurisë në LSDM i ka analizuar incizimet. Deri në arrestimin e tij në vitin 2015 ka pasur kontroll ndaj materialeve, por për më vonë nuk garanton.

“Çka ka ndodhur më pas dhe çka ndodh sot e kësaj dite, nuk e di. Është fakt se ai dokumentacion përjetoi modifikim dhe komprometim të hatashëm dhe e tërë kjo ndodhi pas arrestimit tim”, tha Verushevski në dëshminë e tij, raporton Telma.

Informacionet e para për përgjim ilegal i ka marrë në fund të vitit 2010, kur është kthyer nga Italia.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Rreth 40 marinarë të vrarë pas fundosjes së anijes luftarake Moskva të Rusisë – një nënë sjell rrëfimin e djalit të saj që shërbente aty

Rreth 40 marinarë u vranë, disa janë të zhdukur dhe shumë të…

Hetuesit rus hapin një rast të ri penal kundër Alexei Navalnyt

Komiteti Hetues i Rusisë njofton se ka hapur një çështje penale kundër kritikut të…

Rama publikon pamje nga Rruga e Arbrit, tregon se kur do të hapet për qarkullim

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama mëngjesin e sotëm e ka nisur duke…

Nuk i ndal pandemia COVID-19, mbi 800 mijë qytetarë nga Kosova shkuan në Shqipëri për pushime gjatë muajit gusht

Qytetarët e Kosovës, duket se kanë vendosur të mbajnë gjallë industrinë e…

Shënohen viktima nga përmbytjet në Spanjë

Pas një numri rekord zjarresh në verë, Spanja është shndërruar në vendin…