Autoritetet lokale të qytetit të famshëm italian, Venecia, kanë kërkuar ndihmë nga njerëzit anembanë botës për rregullimin e pjesëve të shkatërruara të zonave historike pas një vargu të vërshimeve shkatërruese.

Kryetari i Venecias, Luigi Brugnaro, e ka hapur një llogari bankare për ata që kanë mundësi të ofrojnë përkrahje financiare. Në rrjetet sociale, ai shkroi: “Venecia është krenaria e Italisë dhe trashëgimia e secilit. Duke iu falënderuar ndihmës suaj, qyteti do të shkëlqejë përsëri”.

Sidoqoftë, besohet se qyteti ka pësuar dëme prej miliarda eurove. Zona e mbrojtur nga UNESCO-ja u dëmtua rëndë nga vërshimet më të mëdha që nga viti 1966 të martën në mbrëmje. Uji i dëmtoi shtëpitë, dyqanet, restorantet, muzetë dhe monumentet.

Vërshimet u përsëritën edhe të mërkurën, të enjten dhe të premten. Niveli i ujit të martën e kësaj jave u rrit për 187 centimetra. Autoritetet ende nuk e kanë dhënë shifrën zyrtare të dëmeve, por besohet se vërshimet do t’i kushtojnë Venecias rreth një miliard euro.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…