Kosova, Maqedonia e Veriut dhe Mali i Zi zënë 80% të hyrjeve në kufi

Kosova, Maqedonia e Veriut dhe Mali i Zi po mbajnë edhe në pjesën e parë të këtij viti turizmin shqiptar.

Sipas të dhënave të Institutit të Statistikave, gjatë muajit Prill lëvizjet e shtetasve të huaj në vendin tonë u rritën me 18 herë në raport me një vit më parë, ku dominimin e turistëve e patën vendet e rajonit.

Vetëm gjatë Prillit në Shqipëri kanë hyrë 241 mijë shtetas të huaj, 80% e të cilëve ishin qytetarë nga shtetet në kufi me vendin tonë, me përjashtim të Greqisë.

Në raport me vitin 2019-ë, kur turizmi nuk kishte kufizime, lëvizjet e shtetasve të huaj këtë vit janë 40% më të ulëta. Numrin më të lartë të vizitorëve e ka Kosova me 136 mijë persona që kanë ardhur vetëm në prill, e ndjekur nga Maqedonia dhe Mali i Zi.

Pavarësisht pandemisë, ka nisur gjallërimi edhe i lëvizjes së shqiptarëve jashtë. Në prill numërohen 230 mijë shtetas nga vendi ynë që kanë kaluar kufirin, kundrejt 10 mijë daljeve që pati Prilli i kaluar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…