Zyrtarët ukrainas kanë thënë se një vëllim rekord i produkteve bujqësore u transportua në anijet që largoheshin nga portet ukrainase sot, si pjesë e marrëveshjes së grurit të Detit të Zi.

Zëdhënësi i administratës ushtarake të Odesës tha se 54,500 ton produkte u larguan nga portet, shkruan Sky News, përcjell Telegrafi.

Rusia u tërhoq nga marrëveshja e drithit e ndërmjetësuar nga OKB të shtunën, për një “afat të pacaktuar” sepse tha se nuk mund të “garantonte sigurinë e anijeve civile” që udhëtonin sipas paktit pas një sulmi në anijet e saj.

Marrëveshja kërkonte që Rusia dhe Ukraina të koordinonin inspektimet dhe tranzitin e anijeve përmes Detit të Zi me OKB-në dhe Turqinë që vepronin si ndërmjetës për të lejuar eksportin e produkteve bujqësore ukrainase në tregjet botërore.

Por Rusia pezulloi pjesëmarrjen e saj pasi, siç tha ajo, pas një sulmi të madh ukrainas me dron në flotën e saj të Detit të Zi në Krime.

Dhe OKB-ja, Turqia dhe Ukraina ranë dakord për një plan tranziti për të hënën për 16 anije për të ecur përpara, pavarësisht tërheqjes së Rusisë nga pakti.

Rusia dhe Ukraina janë të dyja ndër eksportuesit më të mëdhenj të ushqimit në botë, dhe në fillim të këtij viti një bllokadë ruse e dërgesave të grurit ukrainas shkaktoi një krizë globale ushqimore.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Liberalizimi i vizave, ambasadori gjerman i rekomandon Kosovës të angazhohet më shumë te vendet skeptike

Ka përfunduar takimi i Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë me…

Zjarret djegin Spanjën dhe shkaktojnë katastrofë në Sardenjë

Zjarre të shumta janë përhapur në pjesë të Evropës Jugore, duke shkatërruar…

BE sanksionon 351 ligjvënës rusë që votuan për njohjen e republikave separatiste të Ukrainës

Bashkimi Evropian ka rënë dakord të sanksionojë 351 anëtarët e Dumës Shtetërore…

Trump sulmon demokratët për procesin e shkarkimit

Presidenti amerikan Donald Trump kritikoi të martën ligjvënësit ligjvënës demokratë për ngritjen…

Të paktën 9 të vdekur pas një shpërthimi të fuqishëm në një hotel të Kubës

Të paktën nëntë persona kanë mbetur të vdekur të premten, pasi një…