Është ndarë sot nga jeta ish- kryetari i Federatës Pan Shqiptare të Amerikës VATRA, Dr. Gjon Bucaj.

Dr. Bucaj i kushtoi jetën e tij çështjes kombëtare shqiptare, në luftë të pandalshme me komunizmin enverian si dhe nuk pushoi së punuari për të mbrojtur institucionin e Federatës Pan Shqiptare të Amerikës VATRA, ashtu siç e kishin lënë korifenjtë e saj.

Jeta, puna, sakrificat e Dr. Gjon Bucajt do të mbeten në historinë e kombit shqiptar në vitet që vijnë dhe do të jetë rrugë frymëzimi për brezat e ardhshme të atyreve shqiptarëve që vërtet duan zhvillimin, demokratizimin dhe lirinë e kombit shqiptar.

I përjetshëm qoftë kujtimi i këtij heroi të kombit shqiptar. Në përjetësi Dr. Gjon Bucaj.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Rusia është përgjegjëse për shpërthimin në Belgorod, thotë Ukraina

Sot në mëngjes u raportua se helikopterët ukrainas kishin shkatërruar një depo…

Ndërron jetë hoxha i Burojës, imami që e kishte mbyllur derën e xhamisë për t’iu bashkuar UÇK-së

Ka ndërruar jetë Hoxha i Burojes, Avdyl Krasniqi. Si imam xhamie, ai…

Gjorçev: Maqedonia paguan çmimin më të lartë të energjisë elektrike në Evropë

OBRM-PDUKM sot organizoi protestë të re kundër rritjes së çmimit të energjisë…

Dodik pas takimit me Escobar: As unë e askush në Republika Sërpska s’e shqyrtuam luftën si opsion

Milorad Dodik, anëtar i Kryesisë së Bosnjë-Hercegovinës, pas takimit me Gabriel Escobar,…

Ende s’ka detaje të reja rreth zjarrit në spitalin modular në Tetovë

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe në konferencën e sotme për media nuk…