Protestuesit e kanë vazhduar edhe të dielën protestën kundër qeverisë iraniane duke e kërkuar dorëheqjen e zyrtarëve të lartë pasi ushtria pranoi se e ka rrëzuar gabimisht një aeroplan ukrainas, duke e shkaktuar vdekjen e 176 personave.

“Ata po gënjejnë se armiku ynë është Amerikan, armiku ynë është mu këtu”, brohorisnin dhjetëra protestues pranë një universiteti në Tehran. Protesta pati edhe në qytete të tjera të republikës islamike.

Banorët e kryeqytetit iranian thanë se në rrugët e qytetit ka numër të madh të policëve pas shpërthimit të pakënaqësisë së popullit pasi shteti i pranoi fajin për rrëzimin e aeroplanit.

Të shtunën, policia hodhi gaz lotsjellës për t’i shpërndarë mijëra protestues që brohorisnin “Vdekje diktatorit”, duke iu referuar liderit supreme, Ayatollah Ali Khamenei.

Aeroplani i kompanisë “Ukraine International Airlines” u rrëzua të mërkurën në Tehran, pak minuta pasi ishte ngritur në qiell. Shumica e personave që ndodheshin në aeroplan ishin iranianë dhe kanadezë.

Presidenti i Iranit, Hassan Rouhani, ka shprehur keqardhje për viktimat dhe ka thënë se rrëzimi i aeroplanit ishte një gabim i tmerrshëm i ushtrisë, shkruan “Reuters”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…