Valbon Limani si një mjek dhe përfaqësues i ri i Aleancës për Shqiptarët ishte i ftuar në Samitin e Ballkanit Perëndimor, të mbajtur nga 6-8 dhjetor 2019, në Sofje të Bugarisë.
Limani ishte panelist në tryezën e rrumbullakët të politikanëve të rinj të Samitit ku u fol për të ardhmen e Ballkanit Perëndimor. Në këtë panel diskutimi, Limani potencoi nevojën për fuqizimin e brezave të rinj si liderë të ardhshëm që janë thelbi i suksesit të çdo vendi.
Në pyetjet e publikut për rolin e shqiptarëve të Maqedonisë së Veriut, në proceset euroatlantike, Limani potencoi se Aleanca për Shqiptarët ka luajtur rol konstruktiv dhe ka dhënë kontribut të madh deri tani në këtë drejtim, edhe përkundrejt faktit se ka qenë parti opozitare informon Tetova sot.
Ai ndër të tjera theksoi se sfidat me të cilat ballafaqohet Ballkani Perëndimor janë të dukshme, por fatmirësisht me punë bëhen të kapërcyeshme, sipas tij mjafton të kemi vullnet për t’u përballur me to që edhe t’i tejkalojmë të njëjtat.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Muhamedi: Bombat, me rëndësi për rastin “Monstra”, “Lagja e Trimave” dhe “Harun Aliu”

Analisiti Nijazi Muhamedi në një deklaratë për Alsat, tha se bisedat e…

Grupi i Kumanovës ngre në këmbë MPB-në e Maqedonisë së Veriut

Pjesëtarët e “Grupit të Kumanovës” të cilët janë të dënuar për ngjarjet…

Ekskluzive: Paraqiten rezultatet e hetimeve ndërkombëtare për rastin te Liqeni i Smilkovës

Momente të reja janë paraqitur në hetimet e pavarura ku janë kyçur…

Nëna e El Chekës: Më therrën me thikë dhe grisën foton e Almirit (VIDEO)

Para fillimit te protestave kunder BDI-se ne Shkup, ka ndodhur disa incidente…

Afrim Gashi: Do të angazhohemi për rroga më të larta në arsim dhe pushim pranveror për nxënësit

Kryetari i AlternAtivA-s, Afrim Gashi, fushatën parazgjedhore për zgjedhjet e 15 korrikut…