Vaksinat kundër kancerit dhe sëmundjeve të zemrës mund të jenë gati deri në fund të dekadës, sipas shefit ekzekutiv të Moderna, Paul Burton

Burton parashikon se deri në vitin 2030 do të ketë vaksina për ‘të gjitha llojet’ e sëmundjeve të pashërueshme, duke shpëtuar ‘qindra mijëra, nëse jo miliona jetë’.

Studimet e hershme kanë treguar tashmë ‘premtim të jashtëzakonshëm’, shtoi ai. Por nuk ka të ngjarë të jetë vaksina juaj tipike – ato do të duhet të jenë shumë të personalizuara dhe të shtrenjta.

Sëmundjet e zemrës dhe kanceri janë vrasësit më të mëdhenj në SHBA, pas 1.3 milion vdekjeve në vit – ose më shumë se një në tre nga të gjitha vdekjet e regjistruara, transmeton Klankosova.tv.

Burton, i tha The Guardian: ‘Ne do ta kemi atë vaksinë dhe do të jetë shumë efektive dhe do të shpëtojë qindra mijëra, nëse jo miliona, jetë”.

“Unë mendoj se ne do të jemi në gjendje të ofrojmë vaksina të personalizuara kundër kancerit kundër llojeve të shumta të ndryshme të tumorit për njerëzit në mbarë botën”, shtoi ai.

“Ne kemi studime në të gjitha ato fusha dhe të gjitha ato kanë treguar premtime të jashtëzakonshme”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Ish-komandanti i NATO-s: Nuk ka paqe në Europë me Putin 

Sir Richard Shirreff: Aleanca të sigurojë që konflikti të mos përshkallëzohet Nuk…

Osmani kujton ekzekutimin e Bajram Kelmendit dhe dy djemve të tij: Shpërfaqje e egërsisë së regjimit kriminal serb

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka përkujtuar avokatin Bajram Kelmendi dhe dy…

Gjendet një trup i pajetë në lumin Vardar

Një trup i pa jetë është gjetur në afërsi të kazermës, përkatësisht…

80,000 ukrainas u kthyen në Ukrainë nga 24 shkurti, shumica për të luftuar

80,000 ukrainas janë kthyer në vend nga jashtë që kur Rusia filloi…

Vritet truproja e mbretit të Arabisë Saudite, Salman bin Abdulaziz Al Saud

Televizioni shtetëror në Arabinë Saudite ka lajmëruar se një nga truprojet kryesore…