Ushtria ukrainase thotë se është duke goditur zonat e rajonit të Luhanskut ku forcat ruse po ridislokohen pas tërheqjes së tyre të fundit nga Kharkiv fqinj.

Duke komentuar dy sulmet e fundit, Shtabi i Përgjithshëm i ushtrisë tha se kishte konfirmuar humbjet ruse në një sulm në qytetin Novoaidar në Luhansk, duke pretenduar se “rreth 50 njësi të pajisjeve ushtarake u shkatërruan dhe u dëmtuan dhe municionet u shkatërruan”.

“Përveç kësaj, pranë vendbanimit Svatove, njësitë e Forcave të Mbrojtjes goditën zonën ku ishte përqendruar fuqia punëtore e armikut. Dihet se 70% e personelit që ndodhej në objektin e specifikuar vdiq.”

Shtabi i Përgjithshëm pohoi gjithashtu se çështjet e fuqisë punëtore ruse ishin një problem në rritje.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Droni turk u bën gjëmën rusëve, tanket “thahen” për naftë

Forcat e Armatosur ukrainase kanë raportuar se po përdorin dronë të Turqisë…

“Të hyjë SHBA për zgjidhjen e tensioneve Kosovë-Serbi”, ligjvënësit thirrje Bidenit!

Grupi i Çështjeve shqiptare në Kongresin amerikan i bëri thirrje Presidentit Joe…

Sokoli, Hallaçi, Zeka, Fejzullahu: TASH ESHTE KOHA

Me një Fjalë të vetme, mburrje dhe krenari, me Komandantë Fadil Dunavi,…

Raporti/Kina rrezikon konfliktin e armatosur me SHBA

Pekini mund të përballet me një valë në rritje të armiqësive pas…

Osmani: Të gjitha “non-papers” me ide destabilizuese për rajonin burojnë nga Serbia

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka thënë që “non-papers” të publikuara në…