Ushtria ukrainase tha se shkatërroi disa raketa lundrimi ruse gjatë një sërë sulmesh në infrastrukturën energjetike në të gjithë vendin të shtunën.

Forcat ajrore të vendit thanë se “18 raketa lundrimi armike u shkatërruan nga aviacioni, njësitë e raketave anti-ajrore dhe grupet e lëvizshme të zjarrit”.

“Përveç kësaj, rusët sulmuan nga anijet në Detin e Zi me raketa lundrimi Kalibr. Gjithsej 16 starte”, shkruan në internet Forca Ajrore e Forcave të Armatosura të Ukrainës.

CNN nuk mund të konfirmojë në mënyrë të pavarur pretendimet e ushtrisë ukrainase.

Disa raketa që fluturonin drejt Kievit të shtunën u rrëzuan gjithashtu nga forcat e mbrojtjes ajrore, tha në një deklaratë të veçantë kryetari i bashkisë së Kievit, Vitali Klitschko.

Një seri sulmesh në të gjithë Ukrainën të shtunën deri më tani ka lënë pa energji elektrike banorët në pjesë të Odesa, Cherkasy, Kropyvnitsky, Rivne, Khmelnytskyi dhe Lutsk, sipas zyrtarëve në secilin rajon.

Ukraina është përballur me një sulm të gjerë në infrastrukturën kritike dhe burimet e energjisë që nga 10 tetori.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Cili mund të jetë ndikimi në tregjet amerikane me pushtimin eventual të Ukrainës nga Rusia

Nëse Rusia e pushton Ukrainën, tregjet globale të aksioneve mund të kenë…

Polonia propozon vendosjen e raketave Patriot pranë kufirit me Ukrainën

Polonia do të propozojë vendosjen e raketave shtesë Patriot pranë kufirit të…

Klinaku, Vuçiqit: Hapni arkivat për krimet dhe masakrat që i keni bërë ndaj shqiptarëve

Kryetari në detyrë i Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare…

Presidentja e Komisionit Europian zbulon deri kur do të vazhdojë izolimi për shkak të koronavirusit

“Personat e moshuar mund të duhet të qëndrojnë të izoluar deri në…

Rriten shqetësimet për sigurinë! SHBA dëbon diplomatët rusë të OKB-së

SHBA ka dëbuar 12 diplomatë rusë në Kombet e Bashkuara për shqetësime…