Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit njoftoi kapjen e gjashtë ushtarëve armenë të cilët u përpoqën të vendosnin mina në rrugët e furnizimit përtej kufirit në rajonin Kalbajar.

Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit njoftoi kapjen e gjashtë ushtarëve armenë të cilët u përpoqën të vendosnin mina në rrugët e furnizimit përtej kufirit në rajonin Kalbajar.

Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit njoftoi se rreth orës 3:00 të mëngjesit me kohën lokale, ata zbuluan se grupi i zbulimit dhe sabotimit i ushtrisë armene po kryente aktivitete të vendosjes së minave në rrugën që shpie në pozicionet e Ushtrisë Azerbajxhanas në kufi në drejtim vendbanimit Ayrim i Epërm i Kalbajarit.

Gjashtë ushtarë armenë u rrethuan dhe u kapën në operacionin e kryer kundër grupit.

Në mëngjes, u vërejt se shumë automjete të blinduara të Forcave të Armatosura Armene, përfshirë tanket, ishin në lëvizje në kufi, ndërsa u parandaluan si rezultat i masave të marra nga Forcat e Armatosura Azerbajxhanase.

Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit tha në një deklaratë se “trupat tona kanë vendosur kontrollin në rajon”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…