Shtetet e Bashkuara kah mesi i marsit kanë kryer me sukses testimin e një rakete hipersonike, por këtë fakt e kanë zbuluar këtë javë për të shmangur eskalimin e situatës me Rusinë derisa presidenti amerikan Joe Biden, po bëhej gati për udhëtim në Evropë.

Raketa e quajtur Hypersonic Air-breathing Weapon Concept (HAËC) është lansuar nga një aeroplan bombardues B-52 në Bregun Perëndimor, ka bërë të ditur një zyrtar i kompanisë Lockheed Martin që konfirmoi se testi ka rezultuar i suksesshëm, transmeton Telegrafi.

Ky zyrtar nuk ka dhënë detaje për testimin e raketës, përveç se ka pranuar se ka fluturuar në 20 mijë metra lartësi në një distancë prej 480 kilometrave, shkruan CNN.

Raketa HAWC fluturon me shpejtësi prej 6 mijë kilometra në orë – ku fluturimi në një rreze prej 480 kilometra tani është për 5 minuta më i shkurtër.

Ky test ndodhi disa ditë pasi Rusia njoftoi se ka përdorur raketa hipersonike gjatë pushtimit të Ukrainës, duke pretenduar se kishte për objektiv një depo municioni në pjesën perëndimore të Ukrainës. /Telegrafi/

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Më 12 maj do të dihet nëse Finlanda aplikon për anëtarësim në NATO

Presidenti i Finlandës, Sauli Niinisto, njoftoi se do të shpallë vendimin e…

Supremja solli vendim – nuk do të ketë gjykim të ri për Rastin e Kumanovës

Për lëndën “Lagja e Trimave” apo siç njihet edhe si Rasti i…

BE shtyn hapjen e kufijve, Ja kur mund të udhëtojmë lirisht në zonën Shengen

Behet e ditur nga burimet e sigurta se shtetasit shqiptarë dhe të…

Han: Pres që nga fundi i majit KE-ja të japë rekomandime pozitive për Maqedoninë e Veriut

Eurokomisari për zgjerim Johanes Han në një intervistë për agjencinë gjermane DPA…

Engel: Marrëveshja Kosovë-Serbi t’i përfshijë të drejtat e shqiptarëve në Luginë

Eliot Engel, kryetar i Dhomës së Përfaqësuesve të Kongresit amerikan, beson se…