Të dielën, ushtarët ukrainas rrëzuan një tjetër helikopter rus Ka-52 “Alligator”.

Këtë e ka shkruar në Facebook shërbimi për shtyp i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Ukrainës, transmeton Ukrinform.

“Mirëmbrëma, jemi nga Ukraina! Një tjetër helikopter rus Ka-52 ‘Alligator’ u rrëzua pasditen e sotme. Buxheti i Federatës Ruse u shkurtua me rreth 16 milionë dollarë. Lavdi Ukrainës”, thuhet në raport.

Siç raportohet më tej, deri më 18 qershor 2023, Forcat e Armatosura eliminuan 219,820 pushtues rusë.

Ndërkohë Forcat ajrore të Ukrainës kanë kryer 14 sulme ajrore në 24 orët e fundit, ka thënë në një deklaratë Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës.

“Mbrojtësit tanë shkatërruan gjithashtu dy sisteme raketore kundërajrore”.

Sipas deklaratës në Facebook, janë goditur edhe tre pika kontrolli, pesë depo municionesh dhe tre njësi artilerie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Nëse askush nuk siguron shumicën është e mundshme takim të liderëve

Nëse asnjë parti nuk formon shumicën nuk përjashtohet mundësia për mbajtjen e…

Metën e braktis edhe Skrapari

LSI merr më pak se PS, PD del e treta Skrapari është…

44 raste të reja me koronavirus në Maqedoni, në total 329 të infektuar

Ministria e Shëndetësisë njofton se në Klinikën Infektive si pasojë e Covid-19…

SHBA i shet Turqisë avionë luftarakë F-16

Administrata e presidentit amerikan, Joe Biden njoftoi Kongresin të hënën për shitjen…

Emiratet e Bashkuara Arabe dërgojnë mbi 30 tonë ushqime dhe ndihma mjekësore në Ukrainë

Emiratet e Bashkuara Arabe kanë dërguar një avion që transportonte më shumë…