Trupat ukrainase do të duhej të fillonin trajnimin për përdorimin e sistemit raketor Patriot në SHBA, gjatë javës së ardhshme, thuhet në raportimin e CNN.

Programi i trajnimit do të mbahet në Fort Sill të Oklahomas, e pritet të zgjasë disa muaj ka bërë të ditur një zyrtar i lartë amerikan për CNN.

Laura Cooper, zëvendësndihmës e Sekretarit amerikan të Mbrojtjes për Rusi, Ukrainë dhe EuroAzi, ka thënë se nuk mund të jap datën konkrete të përfundimit të këtij trajnimi.

Gjatë vizitës së presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky në kryeqytetin e SHBA-ve, presidenti amerikan Joe Biden pati paralajmëruar ndihmën e re ushtarake për Kievin që kap vlerën e 1.8 miliard dollarë, përfshirë sistemin raketor Patriot.

Zelensky theksoi se kjo do të forconte dukshëm mbrojtjen ajrore të Ukrainës, dhe do të parandalonte Rusinë ta bombardojë infrastrukturën kritike të këtij vendi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Mbi 45 mijë familje në Maqedoninë e Veriut rrezikojnë të mbesin pa ngrohje

Mbi 45 mijë familje në Maqedoninë e Veriut rrezikojnë të mbesin pa…

Arrestohet Piers Corbyn, dyshohet se inkurajoi aktivistët të digjnin zyrat e deputetëve britanikë

Piers Corbyn, vëllai i ish-udhëheqësit laburist Jeremy Corbyn, është arrestuar me dyshimin…

Kurti takon bashkatdhetarë: Mërgata nuk është kapital financiar, por njerëzor

Kryeministri Albin Kurti ka mbajtur një bashkëbisedim me bashkatdhetarë. Ai ka thënë…

Kurti: Qeveria Hoti varet nga çdo deputet i Listës Serbe

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti deklaron se qeveria Hoti jo vetëm…

KMLDNJ reagon për ftesat e dërguara nga Serbia ndaj shqiptarëve, për paraqitje nëpër gjykata të Serbisë

KMDLNJ, Qendra Rajonale në Mitrovicë, ka reaguar ashpër dhe njëkohësisht i ka…