Forcat e NATO-s të udhëhequra nga SHBA, të cilat ruajnë paqen për më shumë se 20 vjet, janë në mbrojtje nga fushatat e dezinformimit që synojnë nxitjen e tensioneve ndëretnike në kombin më të ri të Evropës, kështu deklaruan disa zyrtarë.

Siguria në Kosovë mbetet e qëndrueshme në përgjithësi. Por, Uashingtoni dhe aleatët e tij në NATO nuk kanë plane për të zvogëluar Forcën e Kosovës ose KFOR-in e cila ende konsiderohet thelbësore në ruajtjen e paqes midis shqiptarëve dhe serbëve.

Brey Hopkins, i cili komandon Ekipin Luftarak të Brigadës 86 të Këmbësorisë së Gardës Kombëtare të Ushtrisë Vermont, tha se nuk ka ndonjë indikacion për tërheqje të SHBA-së nga Kosova, shkruan Stars and Stripes.

“Unë nuk kam asnjë indikacion për ndonjë tërheqje të SHBA,” tha koloneli Hopkins.

Pavarësisht raporteve Kosovë-Serbi, Hopkins tha se qëllimi i KFOR-it është që të mbajë vendin të sigurtë.

“Qëllimi i KFOR–it është të mbajë një mjedis të sigurt në mënyrë që t’u lejojë politikanëve nga të dyja anët hapësirën që u nevojitet për t’u ulur në tryezë dhe për të diskutuar se si të zgjidhin mosmarrëveshjet e tyre” tha Hopkins.

KFOR -i aktualisht ka rreth 3 mijë 600 paqeruajtës nga 27 kombe. Shtetet e Bashkuara kanë kontigjentin më të madh, me 660 trupa, shumica e tyre të vendosur në këtë strukturë të gjerë në Kosovën qendrore. Italia ka 542 ushtarë dhe Hungaria gati 400. Disa vende, si Suedia ose Mali i Zi i vogël, kontribuojnë vetëm me disa oficerë secila.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…