Kryetari i Forumit Rinor të Lëvizjes Besa, Liridon Useini ka dhënë dorëheqje nga pozita e kryetarit të këtij forumi. Njëkohësisht Useini ka informuar se ka dhënë dorë edhe nga të gjitha funksionet që ka pasur në Lëvizjen Besa.

“Prej sot unë – Liridon Useini – jap dorëheqje të parevokueshme nga të gjitha pozicionet e Lëvizjes Besa: nga pozita e drejtuesit të Forumit Rinor të Lëvizjes Besa, nga pozita e anëtarit të Kryesisë Qendrore të Besës dhe nga çdo organ apo komision i kësaj partie.

Arsyeja e dorëheqjes është për shkak se siç thotë ai Lëvizja Besa është shndërruar tashmë në një strukturë që funksionon mbi baza familjare, klanore dhe rajonale, ku nuk respektohet asnjë organ partiak dhe veçmas duke parë që drejtuesit e Lëvizjes Besa nuk duan ta dëgjojnë rininë dhe Forumin Rinor të partisë.

“Shumëkujt mund t’i duket e palogjikshme që të heqësh dorë nga një parti e cila është në pushtet, por këtu dua të kujtoj se unë isha vendosur para dilemës – ta ruaj dinjitetin apo ta pranoj padrejtësinë dhe t’i mbyllë sytë. E meqë kryetari i Lëvizjes Besa nuk ka dashur t’i dëgjojë vërejtjet e të rinjëve të artikuluara përmes meje dhe, madje, as që ka pranuar të takohet, ndërsa unë nuk mund t’i mashtroj anëtarët e Forumit Rinor të Lëvizjes Besa kur ata e shohin edhe vetë se, përveç rrethit të tyre të ngushtë, asnjë i ri nuk është respektuar për asnjë meritë, këtu ka përfunduar marrëdhënia ime me Lëvizjen Besa. Një parti që u ngrit me idealin e shqiptarisë së re në RMV dhe tash ka përfunduar në filiale të LSDM-së dhe zëdhënëse të BDI-së nuk është më atdheu im politik. Me këtë rast e njoftoj opinionin, veçanërisht qytetarët e Komunës së Zhelinës se më nuk do të përfaqësoj Lëvizjen Besa në Këshillin Komunal dhe se punën time në Komunë do ta vazhdoj si i pavarur. Përveç shijes së keqe që ma ka lënë angazhimi i deritanishëm politik me këta njerëz të gabuar, e njoftoj opinionin se Lëvizja Besa praktikisht nuk ekziston më. Ajo është një firmë të cilën e mjelin ata që kanë mbetur aty dhe jeta e saj politike do të zgjas deri në zgjedhjet e ardhshme. Po ashtu, me këtë rast dua të njoftoj se duke parë gjendjen e përgjithshme të popullit tonë, diskriminimin në çdo fushë të jetës, varfërinë, shpërnguljen dhe degradimin arsimor, ekonomik dhe social, unë do të vazhdoj të mbetem aktiv në jetën publike, ndërsa për mënyrën dhe natyrën e këtij angazhimi do t’ju njoftoj me kohë” thuhet në reagimin e tij./TV21

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…