Shtetet e Bashkuara të Amerikës po përgatiten të përballen me uraganin Lee. Pas ditëve me shi të rrëmbyeshëm, përmbytje dhe tornado, New England përballet me stuhinë e kategorisë 1 që goditi Bermudan.

Guvernatori i Maine ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme për shkak të uraganit të parë në 15 vjet. Ai kërkoi edhe ndihmë federale në përgatitjen për mbërritjen e Lee.

Priten erëra me shpejtësi deri në 130 kilometra në orë, shoqëruar me reshje të tjera shiu.

Një paralajmërim për stuhi tropikale i lëshuar përgjatë bregut të Neë England u shtri në veri deri në kufirin e SHBA-së dhe Kanadasë, si edhe për bregdetin e Masaçusets tha qendra e uraganit.

Zonat në dhe pranë bregdetit do të jenë më të rrezikuara nga dëmtimet e erës dhe ndërprerjet e energjisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Qeveria e RMV konferencat për shtyp do t’i mbajë pa gazetarë

Qeveria prej sot do të mbajë konferenca për shtyp pa praninë e…

Reeker i thotë Osmanit: SHBA-të inkurajojnë Kosovën dhe Serbinë në arritjen e marrëveshjes, që do të rezultojë me njohjen e ndërsjellë

Presidentja e Republikës së Kosovës Vjosa Osmani gjatë ditës së sotme ka…

Pse Rusia dhe Ukraina po luftojnë kaq shumë për Bakhmutin?

Mbi 90 për qind e banorëve janë larguar, shumica e qytetit është…

Linjat ajrore anulojnë 5,700 fluturime në ShBA, shkak moti ekstrem 

Linjave ajrore anuluan 5,700 fluturime në Amerikë të premten, pasi stuhitë masive…

Kurti pas deklarimit të Lajçakut: Nuk bën të barazohet fjala komunitet me fjalën komunë apo asociacion

Kryeministri Albin Kurti është deklaruar sërish për nenin 7 të marrëveshjes bazë…