Guvernatori i Floridës ka paralajmëruar amerikanët që të përgatiten për një “katastrofë të madhe” pasi uragani i kategorisë së dytë Ian mund t’i prek ata.

Erërat e forta filluan të godasin bregun jugor të Kubës mbrëmjen e së hënës. Ian pritet të zbresë në bregun perëndimor të Floridës diku të mërkurën.

Rrugën e saktë që do ta ketë uragani nuk dihet, por guvernatori Ron DeSantis paralajmëroi për “ndikime të mëdha në të gjithë shtetin”.

Banorët kanë grumbulluar ushqime, ujë, ilaçe dhe karburant. Disa pjesë të shtetit nuk kishin një uragan të tillë për rreth një shekull.

Qendra Kombëtare e Uraganeve (NHC) tha se pret “forcim të shpejtë” nga Ian gjatë 48 orëve të ardhshme, derisa ai shkon drejt veriut nga vendndodhja e tij aktuale në perëndim të Kubës, shkruan BBC.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Biden për dënimin e Mlladiq: Është vendim historik

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden, ka thënë pas rikonfirmimit të dënimit me…

Momenti kur kulla e televizionit në Kyiv goditet nga raketa

Forcat ruse kanë sulmuar kullën e televizionit ukrainas në Kyiv, shkruan Sky…

Në Kuvend ende nuk ka arritur dorëheqja e Zaevit

Kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi do të mbajë seancë për verifikimin e…

​Von der Layen: BE-ja duhet të përgatitet për variantin e ri Omicron

Omicron, i cili u zbulua për herë të parë në Afrikën e…

Thellohet skandali me mjekun pa diplomë, 33 vjeçari ka ndërprerë studimet në 2014

Tridhjetë e tre vjeçarit nga Vevçani, i cili gjashtë vite ka punuar…