Me të kaluar nëpër Porto Riko të Meksikës, uragani Dorian është nisur drejt Floridës së Shteteve të Bashkuara, duke u intensifikuar në shkallën e kategorisë së katërt.

Sipas meteorologëve, ky uragan mund të jetë më i fuqishmi në 30 vitet e fundit, ndërsa stuhitë e erës pritet të lëvizin deri në 200 kilometra në orë.

Në fillim, ishte vetëm një stuhi tropikale, por u rritë në masë të madhe duke u kthyer në uragan, që goditi më pas pjesët bregdetare, duke shkaktuar vërshime të lehta dhe ndalim të energjisë elektrike.

Banorëve iu është kërkuar të furnizohen me ushqim dhe të qëndrojnë në ambiente të mbyllura, derisa të jenë të gatshëm që të evakuohen nëse kërkohet.

Derisa erërat janë qetësuar, pritet që të fillojnë sërish para fundjavës dhe të arrijnë shpejtësinë e parashikuar nga meteorologët.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Zgjedhjet në Shqipëri, deri tani pjesëmarrja e votuesve në rang vendi 35.72 për qind

Pas 8 orëve të hapjes së procesit të votimit, 35.72 për qind…

Qeveria sot vendos për heqjen e orës policore

Për shkak të shifrave të ulëta të infektimeve me Kovid 19, Komisioni…

Droni kamikaz i ushtrisë ukrainase i vërsulet rafinerisë së naftës ruse – objektivi ishte vetëm 150 kilometra larg vijës së frontit

Një dron kamikaz i ushtrisë ukrainase kishte për cak rafinerinë ruse në…

Data, qytetarët kërkojnë luftë ndaj korrupsionit

Qytetarët kanë mendime të ndryshme rreth debatin për datës së bisedimeve për…

Agim Veliu: Kemi humbur zgjedhjet në Podujevë

Kryetari i LDK’së në Podujevë, Agim Veliu ka pranuar humbjen në zgjedhjet…