Aktivistët e mjedisit e konsiderojnë vendimin  ndaj “Shkëmbit të Madh Koralor”si goditje politike

UNESCO së fundmi ka vendosur të mos përfshijë në listën e saj të mbrojtes një nga sistemet koralore më të rëndësishme të quajtur “Shkëmbit i Madh Koralor” në Australi pavarsisht dëmtimit të madh të ekosistemit të shkaktuara nga ndryshimet klimatike.

Ekosistemi 2,300 km i gjatë ka pësuar një zbardhje të koraleve që nga viti 2016, të shkaktuara nga rritja e temperaturave të oqeanit.

Ministri australian i Mjedisit, Sussan Ley ka lobuar personalisht për mbrojten e kësaj zone. UNESCO e ka akuzuar Australinë se nuk ka përmbushur objektivat kryesorë të cilësisë së ujit dhe menaxhimit të tokës. Qeveria ka thënë se shpreson të përmbushë objektivat “sa më shpejt të jetë e mundur” pa dëmtuar ekonominë e bazuar në karburantet fosile të vendit.

“Shkëmbit i Madh Koralor“ është një atraksion turistik që tërheq rreth 5 milionë njerëz çdo vit dhe mbështet gati 70,000 vende pune.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…