Në bursat botërore ka rënë sërish çmimi i naftës. Një barel e naftës së papërpunuar “brent” tani kushton 111 dollarë.
Rënie kaq të shpejtë të çmimit të naftës nuk ka pasur dy vitet e fundit.

Rënia vjen pasi Emiratet e Bashkuara Arabe kanë njoftuar se do ta rrisë prodhimin e naftës. Kjo rritje, por edhe rritja e prodhimit nga vendet tjera anetare të OPEK-ut, mund ta kompensojnë mungesën e paraqitur pas çrregullimit që ndodhi me shitjen e naftës nga Rusia për shkak të sanksioneve ekonomike.

Edhe SHBA-të kanë kërkuar nga kompanitë që ta rrisin prodhimin e naftës.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Pacienti i infektuar me virus iku nga spitali, pas pak gjendet i vdekur

Një pacient i infektuar me Kovid 19 ka ikur mbreme nga spitali…

Sot mbahet konferenca përgatitore e radhës në rastin Gucati dhe Haradinaj

Sipas njoftimit të kësaj gjykate këtë të enjte është paraparë të mbahet…

Boki 13 pohon se nuk ka ndikuar ndaj Janevës dhe nuk ka ditur për “Perandorinë”, e akuzoi Ruskovskën

Se ekziston lënda “Perandoria” morra vesh ditën kur në televizionin tim jehoi…

Kabineti i Vjosa Osmanit i reagon Mustafës: Nuk ka peshë mendimi i tij

Ushtruesja e detyrës së Presidentes së vendit, Vjosa Osmani, sot publikoi pamje…