Ushtarët ukrainas raportohet se kanë rrëzuar një helikopter të madh rus.

Helikopteri thuhet se është një Mil Mi-24, i cili u rrëzua pas një sulmi me top zjarri.

Pamjet e momentit janë publikuar nga Forcat Tokësore të Forcave të Armatosura të Ukrainës, shkruan thesun.

“Në rajonin e Donetskut, luftëtarët e mbrojtjes territoriale të Ukrainës rrëzuan helikopterin ushtarak rus Mi-35M”, shkruan në njoftimin e tyre.

Rusia pushtoi Ukrainën më 24 shkurt në atë që Kremlini e quan një “operacion special ushtarak” për “çlirimin e Donbasit”.

Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës raportoi se midis 24 shkurtit dhe 17 qershorit, Rusia ka humbur rreth 32,950 ushtarë, 1,449 tanke, 3,545 automjete të blinduara luftarake, 729 artileri, 233 sisteme raketash të shumëfishta lëshimi, 97 sisteme të mbrojtjes ajrore, 213 aeroplanë luftarakë, 179 helikopterë, 591 dronë taktikë, 129 raketa lundrimi, 13 anije luftarake, 2494 automjete motorike dhe cisterna karburanti dhe 55 pajisje speciale

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

The New York Times shkruan për “Njësinë 29155”, grupin sekret rus që po kërkon të destabilizojë Evropën

Së pari erdhi një fushatë destabilizimi në Moldavi, e ndjekur nga helmimi…

Palestinezët u kundërpërgjigjen sulmeve izraelite. Brenda disa minutave 130 raketa drejt Tel Avivit

Përplasjet e përgjakshme midis palestinezëve dhe ushtrisë izraelite vazhdojnë dhe të paktën…

Shpërthim në një fabrikë në Itali, disa të vdekur

Një shpërthim në një fabrikë u regjistrua këtë të hënë në Casalbordino,…

Protokolli për anëtarësimin e RMV në NATO para Komisionit të Senatit Amerikan

Komisioni i Senatit për Çështjet e Jashtme do të mbajë një seancë…

Plagosje me armë zjarri në Haraçinë

Një person ka mbetur i plagosur në Haraçinë të Shkupit. Informatat e…