Shërbimi Shtetëror i Emergjencave ukrainase publikoi në rrjete sociale fotografi të dronit zbulues rus, i cili dhihet i rrëzuar në tokë.

Autoritetet ukrainase gjithashtu nuk kanë hezituar edhe të tallen me shtetin e Rusisë.

“Ministria Ruse e Situatave të Emergjencave a jeni atje? A i keni zbuluar tashmë të gjitha zjarret në pyjet e Siberisë, kur vendosët të lëshoni dronët tuaj mbi rajonin e Donetskut? A i sollën mbeturinat tuaja?”, pyetën ata.

“Ju kujtojmë! Gjatë fryrjeve të forta të erës, nuk rekomandohet të ecni nën tabela, të qëndroni pranë pemëve të larta (veçanërisht plepave) dhe linjave të energjisë elektrike, ose të lëshoni drone zbulimi mbi vende të tjera. Respektimi i këtyre rregullave të thjeshta do të ndihmojë në shpëtimin e jetëve dhe kontributi juaj në këtë luftë do të shkojë në koshin e plehrave të historisë”, u thanë ukrainasit rusëve.

Ndryshe, autoritetet ukrainase kanë pohuar se kanë vrarë edhe një gjeneral rusë, të dhjetin me radhë që prej agresionit rus në Ukrainë. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Opozita pret dorëheqjen e Zaevit, nëse s’ka dorëheqje do të nisë mosbesim të qeverisë

Opozita deri në ora 14:30 sot do ta presë kryeministrin Zoran Zaev…

OBSH: Dalja nga izolimi duhet të jetë graduale

Shumë vende planifikojnë ose kanë nisur lehtësimin e masave të izolimit, të…

Polonia dhe vendet Baltike aktivizojnë Nenin 4: Çfarë do të thotë

Vendet anëtare të NATO-s, Polonia, Estonia, Letonia dhe Lituania kanë aktivizuar Nenin…

Vjosa Osmani dënon sulmin ndaj djalit të Nenad Rashiq, bën thirrje të hetohet edhe djegia e veturës së Bajqinovcit

Ushtruesja e detyrës së Presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani ka reaguar pas…

Shqiptari që lufton për Ukrainën kundër Rusisë: E bëj për demokracinë

Një 24-vjeçar shqiptar është në mesin e vullnetarëve në krah të ukrainasve…