Shtabi i Përgjithshëm i Ushtrisë së Ukrainës raportoi se rusët vazhdojnë të pësojnë humbje të mëdha.

Nga ky shtab thanë se gjatë 5 janarit një tren-frigorifer plot me kufoma të ushtarëve të vrarë rusë, ka arritur nga Rostova në Don në rajonin Kemerovo, ku këto kufoma do t’ju dorëzohen morgjeve lokale.

Ushtria ukrainase që nga fillimi i luftës, vazhdon t’ia dorëzojë Rusisë trupat e ushtarëve të vrarë në luftime – si dhe duke ua dorëzuar edhe të gjitha gjësendet e tyre personale.

Në anën tjetër, Rusia është ajo që lëre që po kryen vrasje mbi civilë ukrainas, por edhe trupat e tyre po tenton t’i fshehë duke i hapur varreza masive nëpër pyje e në disa raste edhe i kanë djegur – për të fshehur gjurmë.

Kievi pretendon se nga fillimi i luftës në Ukrainë, janë vrarë mbi 110 mijë ushtarë rusë, kurse Moska vazhdimisht tenton t’i fshehë të dhënat sa i përket vrasjes së ushtarëve të saj në luftë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Pentagoni nis kërkimet për kurën e koronavirusit

Kërkimet në laboratorët e specializuar të ushtrisë amerikane Teksa koronavirusi po përhapet…

Raporti i FMN-së: Kosova, më e varfra në rajon

Është publikuar renditja e shteteve të botës nga i pasuri tek më…

Kusari-Lila: Mentor Shala të kërkojë falje për gjuhën e përdorur ndaj deputetes, Daorsa Kica

Shefja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, ka thënë se…

Vuçiq takohet me përfaqësuesit e Listës Serbe në Beograd

Presidenti i Serbisë, Alekandar Vuçiq, është takuar me serbët e Kosovës në…

Një person i armatosur fillon të shtie me armë në aeroportin e Canberras, policia australiane e arreston

Një person i armatosur është arrestuar në aeroportin e Canberras në Australi,…