Forcat ukrainase në Severodonetsk duhet të dorëzohen ose të përballen me vdekjen.

Kështu, siç shkruan CNN, përcjell Telegrafi, ka thënë të hënën një lider i të ashtuquajturës Republika Popullore e Donetskut (DPR) separatiste në Ukrainën lindore.

“Ata kanë dy opsione: ose të ndjekin shembullin e kolegëve të tyre dhe të heqin dorë, ose të vdesin”, citohet të ketë thënë Eduard Basurin, nënkryetari i Departamentit të Milicisë Popullore në DPR.

“Ata nuk kanë asnjë alternativë tjetër”, ka shtuar ai.

Forcat ruse tani kanë kontrollin e pjesës më të madhe të Severodonetsk, epiqendra e betejës së përgjakshme për rajonin lindor të Donbasit të Ukrainës, por linjat ukrainase në qytet ende nuk duket se janë shkëputur plotësisht.

Serhiy Hayday, kreu i administratës ushtarake të rajonit të Luhanskut, tha të hënën se Ukraina ishte ende duke arritur të evakuonte disa njerëz nga qyteti, por kjo ishte e kufizuar nga shkalla e bombardimeve.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

El Cheka: Pse nuk po arrestohen kamatashët e Tetovës?

Anonim nga nje njeri familjar i Shkreti shkojn e Kasirin. Pershendetje Ardian…

“Drejtësia” s’do marrëveshje me sopotasit

Ministria e Drejtësisë nuk pranon marrëveshje me ish të dënuarit në arrati…

Përçahet LSI? Kush janë deputetët e Kryemadhit që nuk duan të djegin mandatet

Propozimi i kreut të PD Lulzim Basha që u finalizua sot me…

Haxhiu: Paraja e pasuria e keqpërdorur duhet të konfiskohet – ajo është e qytetarëve dhe jo e individëve

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka thënë se ndër zotimet e para…

Rasti i Kumanovës në Supreme, Raufi: Anulohet seanca, presim rigjykim për rastin

Pas gjashtë viteve nga konflikti i armatosur në “Lagjen e Trimave” në…