Gjatë ditës së kaluar, 24 përleshje luftarake u zhvilluan në frontet në Ukrainë ndërsa ushtria ukrainase pati sukses në rajonin e Zaporozhzhia dhe Donetsk.

Forcat e Armatosura të Ukrainës raportuan përparim në zonat Verbovoy dhe Novoprokopivka të rajonit të Zaporizhzhia, si dhe në distriktin Klishchiivka, i cili ndodhet jo shumë larg Bakhmutit në rajonin e Donetsk.

Ofensiva vazhdon në drejtim të Melitopolit, ku dje ukrainasit u shkaktuan rusëve humbje të konsiderueshme në fuqi punëtore dhe pajisje ndërsa i detyruan të tërhiqen nga pozicionet e pushtuara. Në Bakhmut u regjistrua përparimi i ukrainasve dhe operacionet e pasuksesshme të rusëve.

Përleshjet luftarake u zhvilluan gjithashtu në drejtim të Kherson, Maryink në Donetsk, Avdiiv, Marin dhe Shakhtyor dhe në dy vende në rajonin e Belgorodit.

Në Maryink në Donetsk dhe Siverskyi dhe Slobozhanskyi në rajonin e Belgorodit, situata është disi më e tensionuar, duke marrë parasysh forcat e mëdha ruse në atë zonë. Ndërsa në drejtimet e mbetura ku po zhvillohen konfliktet, ukrainasit mbajnë iniciativën, sulmojnë pushtuesit dhe kthejnë territorin. Veprimet e tyre synojnë ndjeshëm shkatërrimin e depove dhe furnizimeve të ushtrisë ruse.

Rusët gjithashtu kryen granatime në të gjithë Ukrainën dje, gjatë të cilave 59 sulme ajrore dhe 36 raketa u lëshuan nga raketahedhës të shumtë. Ukrainasit theksojnë se janë sulmuar si pozicionet e Ukrainës ashtu edhe objektet civile.

Sulmi ajror rus goditi vendbanimet në rajonet Chernihiv, Kharkiv, Luhansk, Donetsk dhe Zaporozhzhia dhe më shumë se 100 vendbanime u vunë nën zjarr artilerie.

Forcat e armatosura ukrainase njoftuan humbjet ruse që nga dje duke deklaruar se kanë shkatërruar katër tanke, 10 automjete të blinduara luftarake, 16 sisteme artilerie, 24 drone. Dje u vranë 350 ushtarë, ndërsa numri i përgjithshëm i ushtarëve rusë të vrarë llogaritet në 271.790. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

OKB-ja: Gjithsej janë regjistruar 17 mijë e 831 viktima në Ukrainë

Zyra e Komisionarit të Lartë të Kombeve të Bashkuara për të Drejtat…

Rusia po i ofron Koresë së Veriut ushqim në këmbim të municioneve

Rusia po synon të marrë më shumë armë nga Koreja e Veriut,…

Ukraina vazhdon kundërofensivën në juglindje

Kundërofensiva ukrainase ndaj forcave ruse ka vazhduar në juglindje të shtetit, tha…

Nis shpërndarja e maskave për qytetarët/ Erdogan i prerë: Shitja e tyre e ndaluar

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdo?an, ka deklaruar se zyrtarët lokalë kanë…

Partitë drejt zgjedhjeve, të vetme apo në koalicione?

Shumica e partive politike në Kosovë, të cilat pritet të garojnë në…