Rusia raportoi për një sulm të ri me dron në Moskë në orët e para të ditës së sotme, ndërsa GUR njoftoi se një dron ukrainas goditi një bazë ushtarake ruse thellë brenda Krimesë.

Rusia raportoi një nga sulmet ajrore më të mëdha të koordinuara të Ukrainës deri më tani në territorin e kontrolluar nga Rusia, por tha se sistemet e mbrojtjes ajrore rrëzuan të gjithë 42 dronët që sulmonin Krimenë përpara se të mund të godisnin objektivat e tyre.

Zyrtarët e inteligjencës ukrainase thanë se sulmi goditi Brigadën e 126-të të Mbrojtjes Bregdetare të Rusisë me bazë në Privolnoye.

“Njerëzit, jo vetëm Ukraina, por edhe Krimea, duhet të kujtojnë dhe të besojnë se fitorja jonë dhe çlirimi i tyre nuk janë larg”, tha kreu i shërbimit të inteligjencës ushtarake ukrainase, Kirilo Budanov.

Banorët e Privolnoyet raportuan se dëgjuan shpërthime në bazën ushtarake dhe më pas identifikuan viktimat.

“Dy persona vdiqën në poligonin e qitjes, njëri u transportua në spital në gjendje të rëndë. Këto janë informacione nga poligoni i qitjes”, tha një përdorues me nofkën Abdul Hass, në foton e profilit të të cilit shfaqet një burrë me uniformë kamuflazhi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Kurti mbledh Këshillin e Sigurisë Kombëtare, shkak situata me COVID-19

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, do të thërras mbledhjen e Këshillit të…

SHBA rrit mbështetjen ushtarake për Ukrainën

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë rritur mbështetjen e tyre ushtarake për…

Anulohet seanca kundër Muhamed Zeqirit, mbrojtja thotë se është i sëmurë

Në Gjykatën Penale në Shkup është anuluar sot gjykimi kund ish sekretarit…

Austri, deputetët e së djathtës ekstreme lëshojnë sallën ku mbante fjalim Zelensky

Më shumë se 20 deputetë austriakë të ekstremit të djathtë e kanë…

Vritet një polic në Maqedoninë e Veriut

Sot në ora 02:30 Ndihma e Shpejtë ka pranuar thirrje për intervenim…