Ukraina e ka zgjatur ligjin ushtarak për tre muaj deri më 23 gusht.

Presidenti Volodymyr Zelensky nënshkroi fillimisht dekretin, së bashku me një thirrje të përgjithshme mobilizimi ushtarak, më 24 shkurt dhe që atëherë e ka zgjatur atë për një muaj në dy raste.

Të dielën, parlamenti i Ukrainës votoi me një shumicë absolute për një zgjatje të tretë, ndërsa Rusia vazhdon të përqendrojë ofensivën e saj në rajonin lindor të Donbasit.

Përfaqësuesi i Zelensky në Gjykatën Kushtetuese, Fedir Venislavskyy, tha se vendimi për ta zgjatur atë për 90 ditë këtë herë është për shkak se një “kundërsulm kërkon më shumë kohë se sa mbrojtja”.

Sipas ligjit ushtarak, burrave ukrainas të moshës 18-60 vjeç u ndalohet të largohen nga vendi nëse nuk kanë përjashtime të veçanta.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Kosovë, zgjedhjet lokale do të mbahen më 17 tetor

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, pas përfundimit të konsultimit me…

Shkon në 31 numri i të prekurve me koronavirus, të infektuar mjekë dhe infermierë

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se numri i të prekurve…

Përshpejton shërimin nga Covid-19, Britania gati për të trajtuar të sëmurët me gjakun e të mbijetuarve

Britania e Madhe po përgatitet që të përdorë gjakun e të shëruarve…

Rritet numri i të infektuarve, 352 raste të reja në 24 orë

Numri i të infektuarve me COVID-19 në vend është rritur. Vetëm gjatë…

Kryediplomatja spanjolle premton ratifikimin e shpejtë të protokollit për NATO

Ministrja e Jashtme dhe për Evropë e Spanjës, Arança Gonzales Laja, ka…