Parlamenti i Ukrainës miratoi projektligjin për zgjatjen e regjimit të gjendjes ushtarake të propozuar nga presidenti Volodymyr Zelensky.

Në parlament u diskutua dhe u pranua “Projektligji për miratimin e Dekretit të Presidentit për Zgjerimin e Ligjit Ushtarak në Ukrainë”, dërguar nga Zelensky, shkruan Anadolu, transmeton Klankosova.tv.

Me miratimin e parlamentit, gjendja ushtarake në vend do të vazhdojë deri më 25 maj.

Zelensky kishte shpallur gjendjen ushtarake midis 24 shkurtit dhe 25 prillit, për shkak të sulmeve ruse.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Gashi tregon si u xhiruan pamjet e krimeve serbe në Mihaliq

Xhirimet e krimeve  serbe në luftën e viteve 1998-1999 në Kosovë nuk…

Michel: E ardhme evropiane e paimagjinueshme pa Ballkanin Perëndimor

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, theksoi sot në Bled se çdo…

Ende nuk ka përgjigje se kush është fajtor për zjarrin në spitalin modular në Tetovë

Kanë kaluar 3 muaj dhe ende nuk ka përgjigje se kush e…

LIBRI SHQIP NGA SHQIPËRIA DHE KOSOVA NUK MUND TË FUTET NË MAQEDONI. PO AI NGA SERBIA E BULLGARIA?

Shkrimtarit shqiptar nga Maqedonia e Veriut, Shkëlzen Halimi, mbrëmë paska përjetuar urrejtjen…

Eurodeputetët: Të korrigjohet gabimi për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë

Parlamenti Evropian miratoi Rezolutë në të cilën kërkohet që BE-ja të fillojë…