Ushtria ukrainase pretendon se ka “eliminuar” dy gjeneralë të tjerë rusë gjatë luftimeve në rajonin juglindor Kherson.

Një gjeneral i tretë nga Ushtria e Përgjithshme e 49-të e Rusisë u tha se ishte plagosur rëndë dhe një qendër komanduese lëvizëse u shkatërrua, sipas përditësimit të inteligjencës të Ministrisë së Mbrojtjes të Ukrainës.

Ekspertët perëndimorë thonë se më shumë gjeneralë rusë janë vrarë në aksion në Ukrainë sesa në çdo konflikt tjetër që nga Lufta e Dytë Botërore, duke reflektuar mungesën e përgatitjes që mund të kërkojë që oficerët e lartë të vënë veten në rrezik.

Më herët, vetë inteligjenca e mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar sugjeroi se forcat ukrainase po bënin kundërsulme të suksesshme dhe po vazhdonin të pengonin përparimet ruse në zonat lindore.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Zbuten tensionet midis Turqisë dhe vendeve perëndimore

Tensionet midis Turqisë dhe dhjetë vendeve perëndimore u zbutën, pak ditë pasi…

Si ndodhi vrasja e 49 vjeçarit në Mitrovicë? (VIDEO)

Driton Salihu mbeti i vrarë ndërsa vëllai i tij Jeton Salihu i…

Qytetarët nga Kosova drejt bregdetit shqiptar, fluks i veturave në segmentin Morinë – Kukës

Radhë të gjata janë krijuar në segmentin Morinë – Kukës ditën e…

Ndizen protestat Hong Kong, policia përdor gazin lotsjellës

Në Hong Kong kanë vazhduar edhe sot protestat. Policia ka përdorur gazin…

Rusia pranon se ka pësuar humbje të rëndësishme ushtarake në Ukrainë

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov pranoi shkurtimisht të enjten se Rusia kishte…