Ukraina ka marrë një tjetër zgjidhje në rajonin e Donetskut, thotë ushtria ukrainase ndërsa vazhdon konsolidimin e një ofensive në zonën “trekufitare” ku takohen rajonet Donetsk, Kharkiv dhe Luhansk.

Si rezultat i aksioneve të sulmit, fshati Yatskivka në rajonin e Donetskut tani ishte në duart e Ukrainës, tha Oleksii Hromov, nënkryetar i Drejtorisë së Operacioneve të Shtabit të Përgjithshëm.

Yatskivka është në lindje të lumit Oskil. Zona të mëdha në perëndim të lumit, duke përfshirë qytetin e Izium, u kapën nga ukrainasit në një ofensivë të papritur në fillim të këtij muaji, raporton cnn.

Situata më në jug rreth Bakhmutit ishte “e vështirë por e kontrolluar”, tha Hromov në një konferencë në Kiev të premten, duke shtuar se Rusia “vazhdoi veprimet sulmuese për të dëbuar njësitë tona” nga pozicionet e tyre rreth Bakhmutit dhe gjetkë përgjatë vijës së frontit në Donetsk.

Trupat ukrainase kishin përmirësuar pozicionet e tyre rreth Bakhmutit, i cili ka qenë i rrethuar për disa muaj, tha Hromov.

“Falë rigrupimit në kohë të njësive të njërës prej brigadave të mekanizuara dhe organizimit me cilësi të lartë të betejës, ne arritëm të rivendosim pozicionin e humbur më parë dhe të siguronim kontrollin mbi pozicionet në jug deri në Bakhmut”, tha ai.

Diku tjetër në Donetsk, afër Avdiivka dhe Novopavlivka, forcat ruse po kryenin aksione sulmuese me qëllim marrjen e vendbanimeve Nevirske dhe Novomykhailivka, tha Hromov. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

E bën sërish Kim Jong-un, Koreja e Veriut shkrep raketë në prag të vizitës së zëvendëspresidentes amerikane në Seul

Koreja e Veriut ka lansuar një raketë balistike në det në afërsi…

Galevska: Në mënyrë të paligjshme janë lëshuar 600 karta të identitetit

Jadranka Galevska ish-shefe e Sektorit për Punë Administrative sot gjatë dëshmimit për…

Presidenti i KE-së: Putini është humbësi i luftës

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, vlerëson se presidenti rus, Vladimir Putin,…

Kalimet e lumenjve ka të ngjarë të jenë ‘faktorët kryesorë përcaktues’ në luftën në Ukrainë, thotë Ministria e Mbrojtjes e Britanisë

Ministria britanike e mbrojtjes ka dhënë përditësimin e saj të radhës rreth…

Ministrja e Shëndetësisë e Britanisë së Madhe diagnostikohet me koronavirus

Ministrja e Shëndetësisë e Britanisë së Madhe, Nadine Dorries thotë se, pas…