Forcat e armatosura të Ukrainës kanë çliruar më shumë se 600 vendbanime nga pushtimi rus gjatë muajit të kaluar, duke përfshirë 75 në rajonin shumë strategjik Kherson, tha Ministria e Ukrainës për Riintegrimin e Territoreve të Pushtuara të Përkohshme.

Rreth 502 vendbanime janë çliruar në rajonin verilindor të Kharkivit, ku forcat ukrainase muajin e kaluar përparuan thellë në linjat ruse, tha ministria të enjten vonë, transmeton Telegrafi.

Ministria tha se 43 vendbanime u çliruan në rajonin e Donetsk dhe shtatë në rajonin e Luhansk.

Nuk kishte asnjë konfirmim të menjëhershëm nga ushtria e Ukrainës ose nga zyra e Presidentit Volodymyr Zelenskiy dhe Guardian nuk i ka verifikuar në mënyrë të pavarur raportet e fushëbetejës.

“Zona e territoreve të çliruara të Ukrainës është rritur ndjeshëm”, tha ministria në një deklaratë në faqen e saj të internetit. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Pas kualifikimit në Botëror, futbollistët serbë veshin fanella me mbishkrime nacionaliste dhe Kosovën e bëjnë Serbi

Pas kualifikimit në Botëror, futbollistët serbë festojnë me mesazhe politiko-nacionaliste Përfaqësuesja e…

Paralajmërohet hapja e një shoqate të re bullgare në Maqedoni

Pas dy shoqatave bullgare dhe klubeve “Mbreti Boris i tretë” dhe “Vanço…

Kriza nga pandemia/ Turizmi ndërkombëtar humbi 460 miliardë dollarë

Të dhënat e Organizatës Turistike Botërore të Kombeve të Bashkuara tregojnë se…

Stoltenberg: NATO do të reagojë ashpër nëse Rusia pushton Ukrainën

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg theksoi unitetin e aleancës së…

Covid-19, gjendja alarmante në Çair, Gazi Babë e Saraj

Numri i rasteve aktive në nivel të komunave të Qytetit të Shkupit…