Forcat ukrainase zmbrapsën një sulm në qytetin e Kharkiv nga forcat ruse, tha kreu i rajonit të Kharkiv.

Trupat ruse u përpoqën të sulmonin qytetin nga pozicionet e tyre në Piatykhatky, një periferi nëntë milje në veri, tha Oleh Synehubov në Telegram.

Por ushtria ukrainase ishte në gjendje “të shtynte armikun përtej pozicionit të saj të mëparshëm”, tha ai, duke e quajtur atë një “disfatë të turpshme”.

Forcat ruse i shtuan granatimet e tyre ndaj qytetit lindor pas errësirës.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

80 persona në Llabunishtë janë në vetë-izolim

Në Strugë dhe rrethinë gjendja është stabile dhe nën kontroll ku nuk…

Fakte të reja për rastin “Alfa”! Agim Islami dhe Rexhail Qerimi janë dënuar me dëshmi të paligjshme

Agim Islami dhe Rexhail Qerimi janë dënuar mbi dëshmi joligjore dhe të…

Rusia është kërcënimi më i drejtpërdrejtë për rendin botëror, thotë Ursula von der Leyen

Sjellja e Rusisë në Ukrainë dhe jashtë saj është kërcënimi më i…

Rritet siguria për Dritan Abazoviqin, politikanit shqiptar i rrezikohet jeta

Pas vlerësimit të shërbimeve të sigurisë se siguria e zëvendëskryeministrit, Dritan Abazoviq…