Një monument i kohës sovjetike që simbolizon miqësinë midis Rusisë dhe Ukrainës u çmontua në Kiev, tha kryebashkiaku i qytetit.

Statuja përshkruante një punëtor ukrainas dhe rus në një bazament, duke mbajtur lart së bashku një urdhër miqësie sovjetike. Statuja ishte e vendosur nën “Harkun e Miqësisë së Popullit”, e ngritur në vitin 1982 për të përkujtuar 60-vjetorin e Bashkimit Sovjetik.

“Ky monument simbolizonte miqësinë mes kombeve ukrainase dhe ruse. Tani shohim se çfarë është kjo “miqësi” – shkatërrimi i qyteteve të Ukrainës, shkatërrimi i jetëve të ukrainasve, vrasja e dhjetëra mijëra njerëzve paqësorë. Jam i bindur se një monument i tillë ka një kuptim krejtësisht tjetër tani”, tha kryetari i bashkisë së Kievit Vitaly Klitschko.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Zaev: Jemi para VMRO-së në anketa

Partnerët e koalicionit të LSDM-së janë të pajtimit se duhet të vazhdojë…

​Policia e Kosovës, e mobilizuar në nivel vendi

Policia e Kosovës, sipas planit operacional vazhdon angazhimet e saja me kapacitetet…

Irani kërcënon Amerikën: Do të rrëzojmë edhe më shumë dronë

Shefi i flotës detare të Iranit ka thënë se Tehrani është në…

Ramiz Merko infektohet me coronavirus

Kryetari i Komunës së Strugës, Ramiz Merko u shtrua në spital mbrëmë…

Të shtëna në Ohajo: Policia qëllon për vdekje një adoleshente me ngjyrë

Një oficer policie në shtetin amerikan të Ohajos ka qëlluar për vdekje…