Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka nënshkruar një dekret që miraton thirrjen e Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes së Ukrainës për të sanksionuar 21 liderë dhe priftërinj të Kishës Ortodokse ruse.

Lista përfshin 16 klerikë të lartë të Kishës Ortodokse ruse dhe gjashtë anëtarë të tjerë të kishës, shkruan Skynews.

Në një deklaratë në faqen zyrtare të Zelenskyt thuhet se dekreti, i cili u nënshkrua dje, “hyn në fuqi nga dita e publikimit të tij”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Horror në një çerdhe në Brazil, një burrë vret katër fëmijë, plagos katër të tjerë

Të paktën katër fëmijë janë vrarë nga një burrë që mbante një…

Osmani për mediat irlandeze: Serbia duhet të përgjigjet për gjenocidin ndaj shqiptarëve

Kosova synon të padisë Serbinë për gjenocid dhe dëshiron që udhëheqësit e…

Vetëvendosje paralajmëron reciprocitet ndaj Serbisë edhe në fusha tjera

Lëvizja Vetëvendosje po paralajmëron se reciprocitetin ndaj Serbisë do ta përdorin edhe…

“Nuk do të ketë botë serbe”, Mali i Zi në protestë kundër “Ballkanit të Hapur”

Qytetarët e Malit të Zi kanë nisur protestat duke kërkuar mbajtjen e…

Musli Halimi përfundon dëshminë e tij në gjykimin ndaj Salih Mustafës

Dëshmitari i mbrojtjes së Salih Mustafës në Hagë, Musli Halimi, ka përfunduar…