Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës ka akuzuar forcat ruse për rrëmbimin e civilëve dhe përdorimin e tyre si “mburoja njerëzore” për të mbrojtur kolonat e tyre ushtarake.

Avokati i Popullit tha se ushtarët rusë po përdorin gjithashtu fëmijët si mburoja.

“Rusia gjithnjë e më shumë përdor pengjet si mburoja njerëzore. Pushtuesit mbrojnë kolonat e tyre të pajisjeve me banorët e rrëmbyer të qyteteve dhe fshatrave të pushtuara të Ukrainës. Sipas avokatit të popullit ukrainas, rusët nuk e kanë problem të fshihen as pas fëmijëve”, tha Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Konferencë për lidhjen mes parandalimit të mashtrimeve dhe hetimeve

Në organizim të Zyrës evropiane për luftë kundër mashtrimit OLAF, ndërsa me…

Këto janë të gjitha komunat ku votohet më 31 tetor

Në rrethin e dytë të zgjedhjeve lokale do të votohet në 44…

‘Ose vaksinën, ose burgun’/ Presidenti filipinas ‘kërcënon’ personat që nuk vaksinohen!

Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte ka kërcënuar se do t’i burgosë personat…

Paralajmërimi i Bidenit: Putini është mbështetur për muri, mund të përdorë armët kimike dhe biologjike në Ukrainë

Vladimir Putin është mbështetur për muri dhe sipas Joe Bidenit, Rusia nuk…

VIDEO / Tensione në parlamentin e Malit të Zi

Në Mal të Zi mbrëmë u diskutua për projektligjin për liri dhe…