Së fundmi, Ukraina ka dhënë përditësimin mbi numrin e humbjeve që Rusia ka pësuar që nga fillimi i luftës. Nga ana e Ukrainës, pretendohet se 19,000 trupa ruse janë vrarë dhe 1,891 automjete të blinduara të forcave ruse janë shkatërruar.

Kjo erdhi pasi NATO vlerësoi se deri në 15,000 trupa ruse ishin vrarë që nga fillimi i pushtimit të Moskës më 24 Shkurt.

Ndërkohë, ditën e djeshme zëdhënësi i Putinit, Dmitry Peskov, pranoi një humbje të konsiderueshme të trupave ruse që nga fillimi i pushtimit të Ukrainës.

Sjellim në vëmendje se muajin e kaluar, Rusia pretendoi se 1,351 nga trupat e saj kishin vdekur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Trupat e viktimave nga zjarri, mbërrijnë në Tetovë

Sapo kanë mbërritur trupat e viktimave që humbën jetën nga zjarri I…

Britania e pranon: I kemi ofruar Ukrainës mbi 4,000 sisteme kundërtanke

Mbretëria e Bashkuar i ka furnizuar forcat ukrainase me mbi 4,000 sisteme…

Gjermania dërgoi një anije luftarake në Detin e Kinës për herë të parë në gati dy dekada

Gjermania të hënën dërgoi një anije luftarake në Detin e Kinës Jugore…

“Civilët po vdesin, s’ka ujë, gaz e as ngrohje”, thotë kreu i rajonit të Chernihiv

Sulmet raketore ruse kanë shkaktuar dëme në veri dhe në jug të…

Rreth 50 mijë të vdekur nga COVID-19 në Brazil

Brazili është afër arritjes së shifrës prej 50 mijë të vdekurve nga…