Ukraina ka rritur forcat e saj në rajonin verior pranë Bjellorusisë për të kundërshtuar çdo sulm të mundshëm të ripërtërirë rus përtej kufirit.

Nënkryetari i Drejtorisë Kryesore të Operacioneve të Shtabit të Përgjithshëm, Oleksii Hromov në një konferencë për media tha se vendi ndihet i kërcënuar nga Bjellorusia.

“Për momentin krijimi i një force goditëse në Bjellorusi nuk është i dukshëm. Por ka dhe do të ketë kërcënime. Ne po reagojmë, tashmë kemi shtuar trupat në drejtimin verior”, tha Hromov, raporton Skynews.

Në javët e fundit, Rusia ka vendosur avionë dhe trupa në bazat ajrore në Bjellorusi, duke ngritur spektrin që një front tjetër mund të hapet në kufirin verior të Ukrainës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

28 haxhinjë nga Turqia ndërrojnë jetë gjatë Haxhit

Kreu i Drejtorisë së Çështjeve Fetare (Diyanet) në Turqi, Ali Erbash, ka…

Vijojnë kërkimet për varret masive në Ukrainë

Mbi 440 trupa janë gjetur në këtë qytet, BE bën thirrje për…

Harrojeni naftën, karburanti i së ardhmes është hidrogjeni i gjelbër!

Teksa kriza klimatike përshkallëzohet, bota po përdor gjithmonë e më shumë energji…

Përkeqësohen parashikimet për ekonominë e Maqedonisë

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, tha se shtetin e tij…

Raportohet për luftime tjera të ashpra në Luhansk dhe Donetsk

Zyrtarët ukrainas dhe Ministria ruse e Mbrojtjes kanë raportuar një ditë tjetër…