Ukraina ka rikthyer fshatin Vysokopillia në Kherson të dielën dhe ngriti flamurin e saj mbi një spital pas raportimeve të “sukseseve” në rajonin e pushtuar nga rusët më 3 mars, një javë pasi Rusia pushtoi vendin e Evropës Lindore.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Yuriy Sobolevskyi, nënkryetari i parë i Këshillit të rrethinës Kherson, njoftoi në Telegram se Vysokopillia u çlirua nga kontrolli rus.

Mediat shkruajnë se rajoni është shumë i rëndësishëm sepse është një vend strategjik në grykëderdhjen e daljes së lumit Dnieper në Detin e Zi.

Kyiv Independent raportoi në Twitter se forcat ngritën gjithashtu flamurin ukrainas në Vysokopillia, që ndodhet në veri të rajonit Kherson në kufirin administrativ me rajonin Dnipropetrovsk, sipas Ukrinform.

Samuel Ramani, një bashkëpunëtor në Institutin Mbretëror të Shërbimeve të Bashkuara për Studimet e Mbrojtjes dhe Sigurisë, tha në Twitter se flamuri u ngrit në çatinë e një spitali në fshat.

Disa llogari të tjera në Twitter, duke përfshirë përditësimet e Ukrainës, bënë të njëjtin njoftim. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Balla: Nesër heqja e një balte të pamerituar të hedhur kundër Luftës Çlirimtare të Kosovës

Kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla  ka thënë se…

LVV tregon gjashtë operacionet e suksesshme ndaj krimit të organizuar dhe korrupsionit

Lëvizja Vetëvendosje ka numëruar gjashtë aksionet e suksesshme të institucioneve të vendit…

Arrestohet një serb për krime lufte në Kosovë

Një serb është arrestuar për krime lufte të kryera ndaj popullatës civile…

Këshilli i Evropës: Shkelje marramendëse e të drejtave të njeriut në Ukrainë

Komisionerja e Këshillit të Evropës për të drejtat e njeriut, Dunja Mijatoviq…

Raketa kineze në afërsi të Tokës, NYT: A do të dënohet Kina nëse mbetjet e raketës shkaktojnë dëme në një vend tjetër!

Mbetjet e raketës kineze po enden në orbitë dhe pritet që të…