Portali ukrainas i lajmeve, Defence Express ka publikuar fotografi të një rakete të shkatërruar Kh-47 Kinzhal, e cila synonte caqet në kryeqytet.

Imazhet treguan vetëm hundën e kokës së raketës, e cila kishte rënë në një hapësirë të pabanueshme, raporton skynews.

Ushtria ruse pretendon se Kinzhal mund të arrij objektivin në një distance prej 3000 kilometrave dhe udhëton me shpejtësi prej katër kilometrave në sekondë.

Ai mund të mbajë koka të bombave konvencionale ose bërthamore dhe mund të lëshohet nga bombardues.

Ndryshe, Rusia ka nisur pushtimin e pajustifikueshëm të shtetit ukrainas më 24 shkurt të vitit të kaluar duke shkaktuar mijëra viktima dhe dëme të shumta materiale.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Aktiviteti pajtimtar i Çaushit shtrihet edhe në Turqi

Në redaksinë e portalit Vardar News ka arritur një letër nga Turqia.…

Ende nuk dihet çfarë dëme ka shkaktuar shpërthimi i vullkanit në Tonga

Në Tonga është duke u raportuar për dëm të madh, si pasojë…

Snajperi ukrainas ekzekuton gjeneralin rus

Veç humbjeve të mëdha të raportuara nga radhët e ushtarëve rusë, të…

Komisioni i Mbrojtjes në Bundestag diskuton sot për Kosovën

Tensionet e fundjavës në Kosovë janë këtë të mërkurë në rend të…

Hapja e arkivave të UÇK-së, reagon shefja e deputetëve të LVV-së, Mimoza Kusari-Lila

Shefja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila tha sot se…