Forcat ukrainase po përparojnë në lindje dhe në jug, duke i detyruar trupat ruse të tërhiqen.

Presidenti Volodymyr Zelenskiy tha se ushtria ukrainase kishte bërë përparime të mëdha dhe të shpejta kundër forcave ruse javën e kaluar, duke rimarrë dhjetëra qytete në rajonet në jug dhe në lindje që Rusia i kishte shpallur të aneksuar.

Ekspertët ushtarakë thonë se Rusia është “në pikën e saj më të dobët”, pjesërisht për shkak të vendimit të saj për të mos u mobilizuar më herët dhe pjesërisht për shkak të humbjeve të mëdha të trupave dhe pajisjeve. Ministri ukrainas i Mbrojtjes Oleksiy Reznikov tha se trupat e tij “vazhdojnë të bëjnë përparim” në ofensivën e vjeshtës.

“Ndërsa parlamenti rus është i dehur nga përpjekjet e kota për aneksim, trupat tona vazhdojnë të përparojnë”, shkroi ai në Twitter.
Kjo është përgjigja më e mirë për të gjitha “referendumet”, “dekretet”, “traktatet” dhe fjalimet patetike”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

VMRO-ja kërkon zgjerimin e hetimit për rastin “Reket”

Partia e Mickoskit kërkon zgjerimin e hetimit për rastin “Reket” duke përfshirë…

Numri i të izoluarve në vend shkon në 7.266

Sipas të dhënave të fundit që ka siguruar Alsat, numri i qytetarëve…

Viktima e dytë e incidentit të armatosur në Butel, ndërron jetë edhe Ergin Iseni nga Haraçina

Shkup, 19 maj – Ergin Iseni, 23 vjeçari nga Haraçina, nuk i…

Biden: Zelensky nuk donte të dëgjonte kur e paralajmëruam për pushtimin

Presidenti i SHBA Joe Biden ka thënë se presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky…

Super ekspertiza për “Llaskarcën”, Byroja për Ekspertiza Gjyqësore shkel afatin

Byroja për Ekspertiza Gjyqësore ka shkelur afatin e caktuar nga Gjykata Penale…