Në një telefonatë me Sekretarin e Shtetit të SHBA Antony Blinken të premten, ministri i jashtëm i Ukrainës Dmytro Kuleba thotë se dyshja diskutuan mbështetjen ushtarake amerikane për Kievin.

Kuleba thotë se “armatimet e rënda” janë në krye të axhendës së Ukrainës dhe se pas telefonatës pritet që të mbërrijnë më shumë armë.

Komentet e tij vijnë pasi CNN raportoi se administrata e Biden po përgatitet t’i ofrojë Ukrainës Sistemet e Raketave të Shumëfishta Launch (MLRS), një sistem i avancuar raketash me rreze të gjatë.

Deri më tani, SHBA ka refuzuar t’i dërgojë Ukrainës sistemet me rreze më të gjatë, nga frika se ato mund të përdoren për të sulmuar objektiva brenda Rusisë, duke çuar kështu në zgjerim të konfliktin.

Duke iu përgjigjur raportit, një prezantues në televizionin shtetëror rus tha të premten se SHBA do të kalonte vijën e kuqe duke dërguar këto armë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Zelenski: Duhet kujdes për të mos i treguar taktikat ushtarake Moskës

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskyy tha se ishte mirënjohës ndaj Presidentit amerikan…

E ndjekin si në filma me BMW më pas e rrahin 24 vjeçarin nga Tenova e Tetovës

Njëzetë e katër vjeçari R.U. nga fshati Tenovë e Tetovës, dje (25-Gusht)…

Partitë drejt zgjedhjeve, të vetme apo në koalicione?

Shumica e partive politike në Kosovë, të cilat pritet të garojnë në…

53 raste të reja me virusin korona

Ministria e Shëndetësisë e Republikës së Maqedonisë së Veriut sot informoi se…

OSBE-së Shkup shpalli 11 fitues të granteve të vogla për përkrahjen e shoqërisë civile dhe qytetarëve gjatë pandemisë COVID-19

Misioni i OSBE-së në Shkup sot publikoi listën e organizatave të shoqërisë…