Ukraina po “bënë gjithçka” që të shpëtojë luftëtarët e mbetur të ngujuar brenda fabrikës së çelikut Azovstal në Mariupol, ka bërë të ditur një zyrtare e lartë e këtij vendi, raporton BBC.

Zëvendësministrja e Mbrojtjes, Hanna Maliar, ka thënë se Kievi e di saktësisht se sa ushtarë janë brenda fabrikës, por ka theksuar se bëhet fjalë për “informacione të ndjeshme”, transmeton Telegrafi.

Të hënën 264 luftëtarë ukrainas, disa prej tyre të plagosur rëndë – janë evakuuar nga Azovstali që mbahet i rrethuar nga forcat ruse.

Madje shtatë autobusë janë parë duke i transportuar ushtarët ukrainas. E më vonë gjatë ditës së hënë konvoji ka arritur në Olenvik, fshat ky që është nën kontrollin e separatistëve pro-rusë në rajonin e Donbasit.

Gjykatësit rusë kanë deklaruar se do të marrin në pyetje të gjithë ushtarët ukrainas, në kuadër të hetimeve që Moska po i përshkruan si “krime të regjimit ukrainas kundër civilëve në Donbas”.

Në anën tjetër, Ukraina dëshiron që ushtarët e saj – mbrojtësit e fundit të qytetit port në jug të vendit, t’i shkëmbej ushtarët me ata rusë, në kuadër të marrëveshjes për evakuim që e ka konfirmuar edhe Moska.

Qindra ushtarë ukrainas – marinsa, pjesëtarë të gardës nacionale (përfshirë batalionin Azov), rojat kufitare, policë e njësi të mbrojtjes territoriale – si dhe një numër i civilëve me fëmijë kanë qenë të strehuar në fabrikës që kur trupat ruse rrethuan me Mariupolin.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Burra të armatosur ‘bënë çfarë deshën’ me veturat në një parking në Minneapolis – të pashqetësuar për 15 minuta nga askush

Burra të armatosur hynë në makina në një parking të McDonald’s në…

Rusia nis një sulm ajror vdekjeprurës në bazën ushtarake vetëm 15 milje nga territori i NATO-s

Nëntë persona janë vrarë dhe 57 janë plagosur në sulmin ajror në…

Sela: Kemi bërë koalicione sepse e ka kërkuar populli

Lideri i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela, në një intervistë në Programi…

Zelensky thotë se rusët kanë vënë mina kudo

Rusia po e gjen veten gjithnjë e më të shmangur nga komuniteti…

Nisen pjesëtarët e FSK-së për në Shqipëri, Mehaj: Së bashku jemi më të fortë në kohë të vështira

Pjesëtarë të Forcës së Sigurisë së Kosovës janë nisur drejtë Shqipërisë për…