Ukraina pretendon se ka bërë të mundur pengimin e një sulmi ndaj presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky. Zyrtarët ukrainas kanë thënë se një njësi e forcave special çeçene të njohura ndryshe si Kadyrovites ishin përfshirë në këtë sekmë.  

Shefi i sigurisë ukrainase Oleksiy Danilo tha:

 “Ne jemi të vetëdijshëm për operacionin special që do të zhvillohej drejtpërdrejt nga Kadirovitët për të eliminuar presidentin tonë”.

Oleksiy Danilo u shpreh se Ukraina ishte informuar për këtë komplot nga anëtarë të Shërbimit Federal të Sigurisë të Rusisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Ushtari i zhdukur i UÇK-së do të rivarroset në Lubavec, mbetjet iu gjetën në veri

Luftëtari i UÇK-së, Remzi Maksuti, do të kthehet për të pushuar në…

Fitorja e Biden, Gjykata e Lartë hedh poshtë padinë e Trump

Gjykata e Lartë hodhi poshtë të premten një padi gjyqësore të mbështetur…

Senati amerikan bllokon shitjen e armëve për Arabinë Saudite

Senati amerikan bllokoi sot shitjen e armëve për Arabinë Saudite dhe vende…

Taksa ekologjike plaçkit qytetarët

Ndaj taksës ekologjike ka reaguar edhe koalicioni Aleanca-Alternativa. Sipas opozitës shqiptare vendimi…

Policia franceze hap zjarr mbi një veturë në qendër të Parisit, vriten dy persona  

Policia mbrëmë ka qëlluar mbi një veturë në qendër të Parisit, duke…