Ukraina ka mohuar çdo përfshirje në sulmin e shtatorit në tubacionet Nord Stream, të cilat u ndërtuan për të transportuar gaz natyror rus në Gjermani.

Mohimi vjen pas një raporti nga New York Times, i cili citon zyrtarë anonimë të inteligjencës amerikane që sugjerojnë se një grup pro-ukrainas ishte fajtor, shkruan BBC.

Mykhailo Podolyak, një këshilltar i presidentit ukrainas, tha se Ukraina “absolutisht nuk ishte e përfshirë”.

Rusia ka fajësuar Perëndimin për shpërthimet dhe i bëri thirrje Këshillit të Sigurimit të OKB-së që t’i hetojë në mënyrë të pavarur ato.

Dërgesat e gazit rus ishin pezulluar përpara shpërthimeve. Rusia mbylli gazsjellësin Nord Stream 1 në gusht të vitit të kaluar, duke thënë se kishte nevojë për mirëmbajtje. Nord Stream 2 nuk ishte vënë kurrë në shërbim.

Shkaku i saktë i shpërthimeve të 26 shtatorit që goditën tubacionet e gazit natyror nuk dihet, por besohet gjerësisht se ato janë sulmuar.

Udhëheqësit e NATO-s dhe perëndimorë nuk kanë akuzuar drejtpërdrejt Rusinë për sulmin e tubacioneve të veta, megjithëse BE-ja ka thënë më parë se Rusia përdor tubacionet e saj të gazit si një armë kundër Perëndimit.

Ndryshe, të martën, New York Times raportoi se informatat e re të rishikuara nga zyrtarët amerikanë sugjeroi se një grup pro-ukrainas kishte kryer sulmin në tubacionet Nord Stream.

Duke cituar zyrtarë anonimë amerikanë, raporti tha se nuk kishte prova që Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ose togerët e tij të lartë të ishin përfshirë në operacion.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Kreu i inteligjencës ushtarake për Ukrainë: Lufta do të përfundojë deri në fund të vitit

Kreu i inteligjencës ushtarake i Ukrainës thotë se lufta me Rusinë po…

Shpallet non-grata diplomati rus

Shkeli në mënyrë të përsëritur masat anti-covid Pavarësisht paralajmërimeve për të mos…

OKB: 50 milionë njerëz i nënshtrohen skllavërisë moderne

Numri i njerëzve që bëjnë punë të detyrueshme, apo që janë të…

Shqiptarët janë 31 përqind!, Zv.drejtori Ilmi Selami shpjegon nga është nxjerr kjo shifër

Zv/drejtori i Entit Shtetëror për Statistika, Ilmi Selami, në emisionin debativ në…

Vazhdon regjistrimi i popullsisë në Maqedoni

Pas pauzës prej katër ditëve, mbrëmjen e djeshme ka filluar regjistrimi i…