Gjashtë sistemet e para të mbrojtjes ajrore Stormer HVM (raketë me shpejtësi të lartë) kanë mbërritur në Ukrainë nga Mbretëria e Bashkuar dhe po përdoren në vijën e frontit, tha ushtria e Ukrainës, duke lansuar një video të sistemeve, e cila është shpërndarë nga mediat ukrainase.

“Sistemet e mbrojtjes ajrore britanike ‘të padukshme’ Stormer HVM mund të ‘shohin’ aeroplanët e sulmit të armikut në një distancë deri në 18 kilometra”, tha Komanda Operacionale Jugu në një postim në Facebook.

Ushtria tha se sistemet quhen “të padukshme” sepse ato nuk mund të detektohen nga “sensorët në bord në helikopterët dhe avionët e armikut”.

Ndryshe janë bërë pesë muaj që kur Rusia nisi pushtimin e Ukrainës, në atë që e quajti “operacion special ushtarak”. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Agjencitë e inteligjencës amerikane publikojnë raportin ”jo përfundimtar” për origjinën e COVID-19

Komuniteti i inteligjencës amerikane nuk ka qenë në gjendje të përcaktojë origjinën…

Rama: Shqipëria një nga dy vendet me më pak raste me COVID-19 në Evropë

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, duke iu referuar disa të dhënave për…

Ambasadori gjerman: Nuk ka liberalizim për Kosovën, ende ka shtete që kundërshtojnë

Pesimist se sivjet ndodh liberalizimi i vizave për kosovarët po tregohet Ambasadori…

VIDEO/Zjarri përfshin disa dyqane në Çairçankë të Shkupit

Para pak çastesh zjarri ka përfshirë disa duqane në Çairçankë. Në vendngjarje…

Incident i armatosur në Shkup, raportohet për një viktimë

Mëngjesin e sotëm dyshohet se një vrasje ka ndodhur në lagjen Fush…