Prej më shumë se dy jave Ukraina ka kërkuar një zonë ndalimi-fluturimi, që do t’i pakësonte bombardimet ruse mbi qytetet ukrainase.

E për një veprim të tillë NATO-ja është skeptike, pasi mendon se një veprim i tillë do të mund të nxiste konflikt edhe jashtë kufijve të Ukrainës.

Ambasadori ukrainas në Mbretërinë e Bashkuar, Vadym Prystaiko, ka folur për Sky News ku ka bërë të ditur se vendi i tij ka nevojë për më shumë armë – në veçanti sistem kundërajror me qëllim që t’ua pamundësojnë rusëve bombardimin e qyteteve të Ukrainës.

Madje ai ka theksuar se edhe në këto momente po i rezistojnë fuqishëm ushtrisë ruse, por se kanë nevojë për armë tjera të avancuara për ta futur nën kontroll hapësirën ajrore.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Eurodeputetja gjermane- Thaçit: Mos luaj me Kushtetutën, derisa njerëzit po vdesin

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, tashmë ka filluar konsultat me…

Vritet truproja e mbretit të Arabisë Saudite, Salman bin Abdulaziz Al Saud

Televizioni shtetëror në Arabinë Saudite ka lajmëruar se një nga truprojet kryesore…

Kurti në takimin për Vettingun: Na duhen prokurorë e gjyqtarë efikas dhe energjikë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se njëra ndër shtyllat e…

Katari: Ndërhyrje urgjente për kapërcimin e situatës së rëndë humanitare në Liban

Shteti i Katarit mori pjesë konferencën virtuale për situatën humanitare në Liban,…

El Cheka sfidon Ali Ahmetin, i kërkon “duel” në Skype!!!

El Cheka, nëpërmjet një postimi të fundit në fejsbuk ka sfiduar liderin…