Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka mbështetur një fushatë për mbledhjen e fondeve për të ndihmuar Ukrainën të ndërtojë një flotë me dronë detarë për të mbrojtur qytetet kundër raketave ruse të lëshuara nga anijet luftarake në Detin e Zi.

United24, një nismë që Zelensky filloi për të mbledhur donacione bamirësie pas pushtimit të Rusisë në shkurt, tha se Ukrainës i duheshin 100 dronë që operonin nga deti, secili prej të cilëve kushton rreth 274 mijë dollarë, shkruan Aljazeera.

Faqja e mbledhjes së fondeve tha se që nga fillimi i pushtimit, Rusia ka lëshuar mbi 4,500 raketa në Ukrainë dhe çdo goditje e pestë ka ardhur nga deti.

“Ne duhet të mbrojmë ujërat e deteve dhe qytetet tona paqësore nga raketat ruse të lëshuara nga anijet”, shkroi Zelensky në Telegram të premten.

“Dronët detarë do të ndihmojnë gjithashtu në zhbllokimin e korridorit për anijet civile që transportojnë grurë për botën”, tha ai.

Që nga fillimi i pushtimit të saj në shkallë të plotë të Ukrainës, Rusia ka kryer sulme me raketa nga anijet në Detin e Zi dhe nga Krimea, gadishulli që Moska mori nga Ukraina në 2014 dhe që është shtëpia e Flotës së Detit të Zi të marinës ruse.

Rusia ka përdorur gjithashtu drone ajrore, duke përfshirë të ashtuquajturat modele “kamikaze”, të prodhuara nga Irani, për të sulmuar Kievin dhe infrastrukturën kryesore në të gjithë vendin.

Rusia filloi bllokimin e porteve të Detit të Zi të Ukrainës menjëherë pas pushtimit të shkurtit, duke përfshirë bllokimin e eksportit jetik ndërkombëtar të grurit. Tre porte ukrainase u zhbllokuan sipas një marrëveshjeje të ndërmjetësuar me Rusinë në korrik nga Kombet e Bashkuara dhe Turqia për të ndihmuar në lehtësimin e një krize globale ushqimore.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Policit serb të Kosovës iu dogj vetura me targa RKS, a e përgatiti Vuçiq terrenin për sulm

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, tha sot se një pjesëtari…

Rusia humbi 73 tanke në rajonin e Donbasit

Ushtria ukrainase pretendon se ka shkatërruar të paktën 73 tanke ruse dhe…

Sela: Vlerësimin për rezultatin e zgjedhjeve do ta bëjmë pas raundit të dytë (Video)

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët (ASH), Ziadin Sela, nuk ka komentuar rezultatin…

Gazeta zvicerane shkruan për ngjarjen tragjike të 18 vjeçares nga Ferizaj

Gazeta zvicerane “20 minuten.ch” ka shkruajtur për ngjarjen tragjike që ka ndodhur…

Zëdhënësja e Prokurorisë bullgare për TV21: Nesër japim informacione për hetimin e tragjedisë

Zëdhënësja e Prokurorisë së Bullgarisë, Sijka Mileva për TV21 ka njoftuar se…